EGYÉB PSZICHÉS FEJLŐDÉSI ZAVARRAL KÜZDŐ GYERMEKEK, TANULÓK


2. Súlyos figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral küzdő tanulók

Az egyéb pszichés fejlődési zavar a Köznevelési törvény által használt gyűjtőfogalom, a sajátos nevelési igényre (SNI) való jogosultság egyik kategóriája. Ebbe a kategóriába tartoznak a súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral küzdő tanulók, akik az iskolai teljesítmények és a viselkedésszabályozás területén a kognitív, emocionális-szociális képességek eltérő fejlődése, a kialakult képességzavarok halmozott előfordulása miatt egyéni sajátosságaik figyelembevételével fokozott pedagógiai, pszichológiai megsegítést, gyógypedagógiai segítséget igényelnek.

A hétköznapi nyelvhasználatban is egyre gyakrabban felbukkanó ADHD kifejezés egy angol mozaikszó (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, magyarul figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar), mely

-          figyelemhiánnyal és/vagy

-          túlmozgással (hiperaktivitás) és impulzivitással jellemezhető.

A két altípus önállóan vagy kombinált formában is előfordulhat.


Figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar (ADHD)

Az ADHD átlag alatti, átlagos és átlag feletti intellektuális teljesítmény mellett egyaránt jelen lehet. A szakirodalom szerint az iskoláskorú gyermekek kb. 5%-át érintő, a tanulási teljesítményt és a viselkedésszervezést jelentős mértékben befolyásoló, támogatás hiányában rontó, idegrendszeri fejlődési zavar, mely jelentős mértékben aluldiagnosztizált, számos esetben a diagnózis és a sajátos nevelési igény megállapítása nélkül van jelen a köznevelés színterein. A mindennapi oktatási, nevelési helyzetekben ennek következménye a szétszórtság, feledékenység, a figyelem könnyű elterelhetősége, huzamosabb ideig történő fenntartásának nehezítettsége, az egymást követő utasítások megjegyzésének nehézsége, a feladatok megfelelő sorrendjének kialakítási problémái és a véghezvitel nehézsége, saját holmik gyakori elhagyása, mások félbeszakítása, mérlegelés nélküli beszéd és cselekvés, ami gyakran inadekvátnak vagy erőszakosnak is tűnhet. Nehéz az érintett tanulók számára az önszabályozás és önirányítás, a mindennapi élethez szükséges tevékenységek szervezése, a célorientált cselekvés tervezése, kivitelezése, az érzelmek szabályozása. Mindezek gyakran alulteljesítést eredményeznek az iskolai haladásban is.

Az ADHD számos erősséggel is együtt jár. Az érintett tanulók kreatívak, kíváncsiak, lelkesek és kockázatvállalók, sikerorientáltak, szokatlan és eredeti ötleteikkel, javaslataikkal értékes tagjai a tanulóközösségnek. Számukra érdekes témákban elmélyült érdeklődést mutatnak és kimagasló teljesítményre is képesek lehetnek. Megfelelő támogatás mellett hihetetlen energiáikkal rengeteg feladatot ellátnak, pozitív értelemben motorjai lehetnek a tanulási folyamatnak.

Az ADHD hátterében a végrehajtó funkciók gyenge és/vagy eltérő szerveződése áll, amely a munkamemória (rövid távú emlékezetben megtartott elemek és az ezekkel való mentális műveletvégzés), a viselkedésgátlás (gátlás kontroll), a kognitív flexibilitás (rugalmas váltás) és a figyelem működését befolyásolja.

A viselkedésszabályozás problémái ADHD-ban az érzelmi kontroll gyengeségében, az önmaguk vagy mások felé irányuló agresszióban, szorongásban, az én-szabályozás gyengeségében, az alkalmazkodóképesség, a célirányos viselkedés, az önszervezés, valamint a metakogníció (saját tudásról való tudás, kognitív önreflexió) eltérő fejlődésében mutatkoznak meg. Minthogy a magatartás-jellemzőkben hasonlóság figyelhető meg a magatartásszabályozási zavarral, fontos hangsúlyozni, hogy ezeknek hátterében elsődlegesen idegrendszer-működési zavar, az ún. végrehajtó funkciók zavara, és nem kizárólag környezeti ártalom húzódik meg.

Figyelemzavar BNO F 90.0

Aktivitás és figyelemzavar

Javaslatok a teljesség igénye nélkül:

  • Füzetvezetés folytonosságának biztosítása.
  • Tanteremben az első padban üljön.
  • Szükség esetén társ füzetmásolata (nagyon nagy segítség lehet).
  • Tananyag kisebb részekre osztása.
  • Írásbeli számonkérés tesztszerű (www.redmenta.com), fontos hogy feleletválasztós legyen.
  • Házi feladat megjelölése ragasztós cédulával.


adhd


  • Kevesebb házit kapjon (mennyiség ne menjen a minőség rovására- monoton helyzetet nehezen viseli)
  • Számonkérési STRATÉGIÁT alakítsunk ki! (vagy folyamatosan ott vagyunk és segítjük, hogy ha figyelme elterelődik, visszahozzuk, vagy több részletbe írja)
  • 45 perc alatt is pihennie kell!! - IDŐKITÖLTŐ FÜZET. (lehet régi munkafüzetek feladatait kivágni, beragasztani) Fontos az óra előtti egyezség, Mikor? Mennyiszer? Mennyi ideig használja. Tevékenységváltó feladatok legyenek benne, valamint olyanok is, amik érdeklik.
  • SZABÁLYRENDSZER. Fokozatosan egyesével vezessük be, ábrákkal segítsük. pl:
  1. Nem kiabálok, nem énekelek az órán.
  2. Ha elfáradtam, az időkitöltőmmel pihenek.
  3. Rendszeresen felírom a házi feladatot.
  4. Nem ütöm meg társaimat.
  5. Nem nyúlok más felszereléséhez...

  • Osztályérzékenyítés.
  • Mozgás lehetőség = Mozogd le! KÁRTYA (Óra előtti egyezség is lehet, ma nincs időkitöltő, de ha a szemmel jelzek neked elvehetsz egy akciókártyát! Nem kell minden órán akciókártya és időkitöltő füzet is.)


Praktikák, ötletek

 


MAGATARTÁSSZABÁLYOZÁSI ZAVAR

A magatartásszabályozási zavar is az egyéb pszichés fejlődési zavar kategóriában nevesülő SNI állapot. Összefoglaló név, mely alatt

-          impulzuskontroll-zavart (személyre és/vagy tárgyakra, tulajdonra irányuló agresszív, destruktív szóbeli és viselkedéses kitörések) és

-          diszruptív (irritált, vitatkozó, bomlasztó),

-          diszszociális (normasértő, agresszív, megbotránkoztató) viselkedészavarokat értünk.


teszt szülőknek, pedagógusoknak

Kerdoiv.docx


Visszaélés jelentése Bővebb információ